Sobota, 18 maja 2024

Olejki zapachowe - ich zastosowanie i właściwości

5 stycznia 2022

Olejki eteryczne od tysięcy lat wykorzystywane są do pozyskiwania najcenniejszych części roślin. Mogą one stworzyć relaksującą atmosferę w naszych domach i pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie i urodę. Jest to świetna alternatywa dla kadzideł i świec zapachowych. Olejki zapachowe mogą być wykorzystywane do aromaterapii, a także do masażu, inhalacji i zabiegów kosmetycznych. Warto dowiedzieć się więcej na temat korzyści i szerokiego zastosowania olejków eterycznych.

Jak pozyskiwać olejki eteryczne?

Aromaterapia to dziedzina medycyny naturalnej, która skupia się na leczniczym i pozytywnym działaniu olejków pochodzenia naturalnego. Od czasów starożytnych wiedza ta była przekazywana i udoskonalana. Popularność olejków eterycznych stale rośnie, dzięki badaniom naukowym, które potwierdzają ich skuteczność. Najlepsze olejki zapachowe w sklepie online pozyskiwane są z kwiatów, drzew i krzewów z całej kuli ziemskiej. Wytwarza się je poprzez destylację z parą wodną, wyciskanie lub ekstrakcję. Różnią się więc składem i dobroczynnymi właściwościami. Oleje wnikają do organizmu przez skórę i płuca podczas oddychania. Mogą być stosowane jako inhalator, w masażach oraz jako składnik kosmetyków (kremy, peelingi, maseczki, kremy itp.).

Jak używać olejków zapachowych?

  • Aromatyzuj powietrze. W zależności od wielkości pomieszczenia, wlej do miski trochę wody i dodaj 5-10 kropli olejku eterycznego. Jest to świetny sposób na nawilżenie powietrza. Możesz również użyć w ten sposób specjalnych świec zapachowych.
  • Kąpiel aromaterapeutyczna - Dodaj kilka kropli olejku eterycznego do ciepłej, ale nie wrzącej wody. Jest to świetny sposób na relaks po długim dniu i ukojenie skóry. Kąpiel powinna trwać co najmniej 15 minut. Jeśli to możliwe, nie należy spłukiwać olejku, ale wmasować go w skórę.
  • Inhalacje - Jest to dobrze znana metoda leczenia objawów przeziębienia lub innych problemów z drogami oddechowymi. Wdychaj wrzącą wodę w miseczce lub inhalatorze. Dodaj 5 kropli olejku z mięty pieprzowej lub innego olejku o pożądanych właściwościach. Wdychaj opary przez 5-10 minut.
  • Masaż - Stosowanie olejków i olejów roślinnych w masażu może mieć głęboko relaksujący i pielęgnujący efekt. Oleje bezzapachowe, takie jak olej z pestek winogron lub olej z awokado, są najlepsze do podkreślenia zapachu olejków zapachowych. Dodaj 3-5 kropli wybranego olejku eterycznego do łyżki stołowej oleju bazowego. Taką mieszanką możemy wykonać masaż aromaterapeutyczny.
  • Kosmetyki - Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw olejków eterycznych i dodaje je do kremów i toników. Już po zastosowaniu kilku kropli olejków eterycznych można odczuć działanie oczyszczające i odżywiające skórę.

naturalne olejki eteryczne

Olejki eteryczne - właściwości

Naturalne olejki eteryczne mogą być stosowane do uzyskania zadowalających efektów terapeutycznych, jeśli są odpowiednio sformułowane. Wybór olejków eterycznych należy do osoby, która je preferuje. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno swoje osobiste preferencje, jak i właściwości preparatu. Można dodać olejek do kominka aromaterapeutycznego, aby zapach przenikał przez całe pomieszczenie. Są to najpopularniejsze kategorie zapachowe:

  • Łagodne zapachy kwiatowe: olejek różany, olejek jaśminowy i olejek geraniowy.
  • Odświeżające zapachy leśne: olejek sosnowy, jodłowy i miętowy.
  • Stymulujące zapachy: olejek pomarańczowy, olejek rozmarynowy, olejek cytrynowy i olejek limetkowy.
  • Zmysłowe, uspokajające zapachy: Olejek mirrowy i olejek paczulowy; piżmo, drzewo sandałowe

Wiele osób jest ciekawych, w jaki sposób można stosować olejki zapachowe. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, kaszel i ból gardła, odpowiedni jest olejek tymiankowy, sosnowy lub anyżowy. Te same pozytywne efekty można uzyskać stosując olejek z mięty pieprzowej, który ma korzenny, odświeżający zapach. Możesz rozgrzać kąpiel, dodając do zimnej wody olejek cynamonowy, imbirowy lub mandarynkowy.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy stosowaniu olejków eterycznych.

Olejki eteryczne mają wiele zalet i są całkowicie bezpieczne, jeśli używa się ich z rozwagą. Olejki eteryczne nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę lub przyjmowane doustnie w postaci nierozcieńczonej. Nie należy przekraczać zalecanej dawki - zazwyczaj jest to kilka kropli na objętość. Można je łączyć z wodą lub innymi olejkami roślinnymi. Do aromaterapii czy masażu najlepiej używać produktów całkowicie naturalnych, bez dodatków chemicznych. Przed użyciem olejków eterycznych warto przeprowadzić próbę uczuleniową. Olejki zapachowe mogą być stosowane na wiele sposobów. Zaleca się, aby przed użyciem olejków eterycznych zapoznać się z ulotką informacyjną. Osoby o wrażliwej skórze powinny unikać stosowania olejków cytrusowych lub masaży na skórę, jeśli planują późniejszą ekspozycję na promienie słoneczne. Może to spowodować podrażnienie skóry.